Ενημέρωση (5/9): Συμπλήρωση των κενών θέσεων στη Β' και Γ' Γυμνασίου για τo σχoλικό έτος 2014-15

========================================================================================

Ενημέρωση 5/9/2014:

Υπάρχει 1 (μία) κενή θέση στη B' Γυμνασίου.

Υπάρχει 1 (μία) κενή θέση στη Γ' Γυμνασίου.

Κατά τη διάρκεια της χρονιάς είναι πιθανή η δημιουργία κενών θέσεων λόγω αποχώρησης μαθητών.

Οι θέσεις αυτές θα συμπληρώνονται με αντίστοιχες μετεγγραφές ενδιαφερόμενων μαθητών από άλλα σχολεία μετά από εξετάσεις, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν στο σχολείο μας.

Ως εξεταστέα θεωρείται η διδακτέα ύλη των προηγούμενων τάξεων.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να υποβάλουν αίτηση για πιθανές κενές θέσεις στη Β? και Γ? Γυμνασίου ως και την Τρίτη 9 Σεπτεμβρίου 2014. Η αίτηση (διαθέσιμη σε μορφή .doc ή .pdf) πρέπει να υποβάλλεται από τον κηδεμόνα απαραίτητα, τόσο ηλεκτρονικά όσο και σε έντυπη μορφή, είτε με αυτοπρόσωπη παρουσία στο σχολείο είτε με fax ή e-mail.

Η αίτηση θα συνοδεύεται από:

• Υπεύθυνη δήλωση κηδεμονίας (κατεβάστε τη σε μορφή .doc ή .pdf):
  • Πιστοποιητικό ταυτοπροσωπίας (ή ταυτότητα ή διαβατήριο) του παιδιού
  • Μία πρόσφατη φωτογραφία ταυτότητας έγχρωμη ή ασπρόμαυρη,
  • Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86, όπου δηλώνεται ότι: «Δεν έχω υποβάλει παρόμοια αίτηση σε άλλο Πειραματικό  Γυμνάσιο για συμμετοχή του/της γιου/κόρης μου ......................... στις εξετάσεις για εισαγωγή στην Β? ή Γ΄ Τάξη κατά το σχολικό έτος 2014-2015.
  • Ταυτότητα του γονέα.
  • Οι εξετάσεις εισαγωγής θα διεξαχθούν την Τετάρτη 10 Σεπτεμβρίου 2014 και ώρα 10.00 π.μ. στο χώρο του σχολείου.

ΟΔΗΓΙΕΣ για τη διαδικασία των εξετάσεων

• Οι μαθητές πρέπει να έχουν μαζί τους το "δελτίο υποψηφίου", μπλε (ή μαύρο) στυλό διαρκείας και γόμα, μπορούν να έχουν όργανα γεωμετρίας και μολύβι καθώς και εμφιαλωμένο νερό.
  • Δεν επιτρέπεται να έχουν μαζί τους κινητά τηλέφωνα ή άλλες ηλεκτρονικές συσκευές.
  • Στις κόλες τους γράφουν μόνο με στυλό διαρκείας, δεν πρέπει να γράψουν πουθενά το όνομά τους ούτε να σχεδιάσουν άλλα διακριτικά σύμβολα ή σχέδια. Δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιήσουν διορθωτικό (blanco).
  • Θα τους δοθούν τα θέματα σε τρεις διαφορετικές κόλες (από μια για κάθε θεματικό πεδίο: Γλώσσα ? Μαθηματικά ? Φυσικές Επιστήμες). Ο χρόνος εξέτασης είναι ενιαίος, χωρίς διακοπή. Για τη σωστή διαχείριση του χρόνου τους είναι καλό να απαντήσουν συνολικά στο κάθε θεματικό πεδίο (Γλώσσα ? Μαθηματικά ? Φυσικές Επιστήμες) πριν περάσουν στο επόμενο.
  • Ο χρόνος εξέτασης είναι δύο (2) ώρες. Μπορούν να αποχωρήσουν από τις αίθουσες μετά από παρέλευση μιας ώρας.

Μετά την ολοκλήρωση της βαθμολόγησης των γραπτών και την εξαγωγή των αποτελεσμάτων, θα αναρτηθεί η σειρά κατάταξης σε  εμφανές σημείο στο χώρο του σχολείου, καθώς και στην ιστοσελίδα του σχολείου.