Τρέφομαι με ασφάλεια - Διατροφοεξαρτώμενες ασθένειες: Υλικό από το μάθημα Οικιακής Οικονομίας Α' Γυμνασίου

Κάποια από τα χαρακτηριστικά της σημερινής εποχής είναι οι ανθυγιεινές διατροφικές συνήθειες και η υπερφαγία, δηλαδή η αυξημένη πρόσληψη τροφής, οι οποίες μπορούν να οδηγήσουν σε παχυσαρκία και διάφορες ασθένειες  (τις λεγόμενες «διατροφοεξαρτώμενες ασθένειες»).

Οι μαθητές της Α' Γυμνασίου του ΠΓ Αγ. Αναργύρων το σχολικό έτος 2016-2017, στο πλαίσιο του μαθήματος της Οικιακής Οικονομίας παρουσίασαν τις διατροφοεξαρτώμενες ασθένειες, τους κινδύνους που προκαλούν αλλά και τη σημασία του πρωινού γεύματος για την πρόληψη αυτών των ασθενειών και για τη σωστή λειτουργία του οργανισμού. Την επίβλεψη της δραστηριότητας είχε η καθηγήτρια οικιακής οικονομιάς του σχολείου κ. Δήμητρα Μπαλάσκα.

Το υλικό είναι διαθέσιμο στο padlet που δημιουργήθηκε για τη δραστηριότητα εδώ.