Η σπουδαιότητα των βιταμινών για τον οργανισμό μας: Υλικό από το μάθημα Οικιακής Οικονομίας Α' Γυμνασίου

Οι βιταμίνες είναι οργανικές ουσίες που βρίσκονται στα τρόφιμα σε μικρές ποσότητες και η λήψη τους μέσω της διατροφής είναι απαραίτητη λόγω του ότι στις περισσότερες περιπτώσεις ο ανθρώπινος οργανισμός δεν μπορεί να τις συνθέσει.

Οι βιταμίνες είναι απαραίτητες για τη λειτουργία του οργανισμού. Μερικές από αυτές είναι απαραίτητες για τη μετατροπή των θρεπτικών συστατικών (πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, λιπίδια) σε ενέργεια.

Πολύ σημαντικές είναι και οι αντιοξειδωτικές ιδιότητες πολλών βιταμινών οι οποίες ασκούν προστατευτική δράση έναντι των οξειδώσεων. Παράλληλα πολλές βιταμίνες είναι απαραίτητες προκειμένου να γίνει η απορρόφηση άλλων θρεπτικών συστατικών όπως του ασβεστίου και του σιδήρου.

Η σημασία και οι πηγές των βιταμινών ερευνήθηκε- στα πλαίσια του μαθήματος της Οικιακής Οικονομίας- και παρουσιάζεται στη συνέχεια από τους μαθητές της Α' Γυμνασίου στον σύνδεσμο που ακολουθεί:

Την επίβλεψη των εργασιών είχε η καθηγήτρια οικιακής οικονομίας του σχολείου κ. Δήμητρα Μπαλάσκα.