Δραστηριότητες του Ομίλου Αγωγής Σταδιοδρομίας 2013-2014

Στα πλαίσια των δράσεών του για το σχολικό έτος 2013-2014 ο Όμιλος Αγωγής Σταδιοδρομίας με υπέυθυνη την τεχνολόγο του σχολείου μας κ. Μαριάννα Δρόσου συμμετείχε στις ακόλουθες εκδηλώσεις ενώ διοργανώνει και Ημέρα Επαγγελματικού Προσανατολισμού:

1)   Στις 11/03/14 η ομάδα του ομίλου Αγωγής Σταδιοδρομίας μαζί και με τους υπόλοιπους μαθητές της Γ Γυμνασίου παρακολούθησε δίωρη παρουσίαση που έγινε στο σχολείο μας από τον Σύμβουλο Επαγγελματικού Προσανατολισμού του ΚΕΣΥΠ ΙΛΙΟΥ κ. Νικολαϊδη με θέμα : «Πως επιλέγω επάγγελμα. Δομή Ενιαίου Λυκείου».

Την παρουσίαση ακολούθησαν ερωτήσεις των μαθητών και υπήρξε έντονος προβληματισμός γύρω από τα θέματα που εθίγησαν, όπως φάνηκε και από την συζήτηση που επακολούθησε στην τάξη.

2) Στις 02/04/14 η ομάδα του ομίλου Αγωγής Σταδιοδρομίας παρακολούθησε πρόγραμμα στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο της Αθήνας για την ενημέρωση μαθητών Γυμνασίου και Λυκείου για τα προπτυχιακά προγράμματα όλων των τμημάτων του πανεπιστημίου.

Οι μαθητές εξέφρασαν το ενδιαφέρον τους για συγκεκριμένα τμήματα για τα οποία η παρουσίαση ήταν ζωντανή, άμεση κι κατανοητή καθώς και για την πρώτη τους επαφή με πανεπιστημιακό χώρο.

3) Διοργάνωση Ημέρας Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Στις 29/04/2014 ημέρα Τρίτη οργανώνουμε στο σχολείο μας, ημέρα Επαγγελματικού Προσανατολισμού. Η εκδήλωση που θα διαρκέσει από τις 11.40 π.μ. ? 14.00 μμ. απευθύνεται στους μαθητές του ομίλου Αγωγής Σταδιοδρομίας καθώς και σε όλους τους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου στο πλαίσιο των βιωματικών δράσεων του Επαγγελματικού Προσανατολισμού .

Έχουν προσκληθεί για να μιλήσουν για τα αντίστοιχα θέματα οι παρακάτω ομιλητές:

11:40-11:45 Χαιρετισμός από την Διευθύντρια του ΠΠΓ Αγ. Αναργύρων Β. Μπιτσιτέ.

11:45-12:15 « Επαγγελματικός Προσανατολισμός: επιλογή Πανεπιστημιακού Τμήματος», Καθηγητής,. Ε. Γιαννακουδάκης , Τμήμα Πληροφορικής, Οικον. Παν. Αθήνας.

12:15-12.45 «Τμήματα Πληροφορικής: Επαγγελματικές προοπτικές», Καθηγητής Σ. Πασκαλής, Τμήμα Πληροφορικής, Πανεπ. Αθήνας.

12:45- 13.10 «Το επάγγελμα του ψυχολόγου», Νικολαϊδης, Σύμβουλος Ε.Π. ΚΕΣΥΠ Ιλίου, Μηχανολόγος και Ψυχολόγος.

13:10-13:30 «Η Σχολή Ευελπίδων: εκπαιδευτικές και επαγγελματικές συνθήκες και προοπτικές», Αξιωματικός της Σχολής Ευελπίδων.

13:30- 13:45 «Δάσκαλος και μαθητής», Απόσπασμα από το βιβλίο του Φρανκ Μακ Κορτ «Ο Δάσκαλος», Δρόσου Μαριάννα, Καθηγήτρια στο ΠΠΓ Αγ. Αναργύρων, Συντονίστρια του ομίλου Αγωγής Σταδιοδρομίας.

13:45- 14:00 Συζήτηση των ομιλητών με τους μαθητές