Δράσεις με σκοπό την πρόληψη της σχολικής βίας και του εκφοβισμού στο ΠΓ Αγ. Αναργύρων

ProlipsiSxolikisVias2023

Οι σύμβουλοι σχολικής ζωής του Πρότυπου Γυμνασίου Αγίων Αναργύρων, Δάφνη Πετροπούλου και Αθανάσιος Δήμος, σε συνεργασία με τους συμβούλους σχολικής ζωής του 1ου Γυμνασίου Αγίων Αναργύρων, σχεδίασαν και υλοποίησαν μια ενημερωτική δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών με στόχο την πρόληψη της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Η δράση πραγματοποιήθηκε στις 10/11/2023 στην αίθουσα πολλαπλών επιλογών των δύο συστεγαζόμενων σχολείων. Σ’ αυτή τη δράση, στην οποία έλαβαν μέρος τα 15μελή συμβούλια των μαθητών των δύο σχολείων, μαζί με τους συμβούλους σχολικής ζωής, πραγματοποιήθηκαν δραστηριότητες γνωριμίας και σύσφιγξης των σχέσεων των μαθητών των δύο σχολείων, ενημέρωσης και ευαισθητοποίησής τους  στο θέμα της Σχολικής βίας και του εκφοβισμού.