Το ΠΠΓ Αγ. Αναργύρων στην "Τρελή του Σαγιό"

Συνεπής στο ραντεβού της η θεατρόφιλη ομάδα του σχολείου μας παρακολούθησε την «Τρελή του Σαγιό» του Ζαν Ζιρωντού στο Εθνικό Θέατρο στις 3 Μαΐου 2014. Το έργο προσπαθεί να απαντήσει στο ερώτημα : «Που πάει ο κόσμος;» και είναι ένας ύμνος στην ποίηση και στην ελεθυερία.

Η «τρελή» τιμωρεί τους κακούς και δίνει εξουσία στην καλοσύνη για να κυριεύσει στο μάταιο αλλά και τόσο όμορφο κόσμο του πλανήτη. Ναι, οι φτωχοί, οι ρομαντικοί, οι ιδιαίτεροι, με αρχηγό τους την Ωρελί, τη ρομαντική κλοσάρ που περιφέρεται στην περιοχή του Σαγιό στο Παρίσι, κάνουν την «επανάστασή» τους και πετυχαίνουν.

Η «τρελή» είναι σοφή, οι φτωχοί είναι πλούσιοι από συναισθήματα, από αγάπη. Οι δυνατοί είναι αδύναμοι, και η κόλαση μετατρέπεται σε παράδεισο. Το τέλος μοιάζει με την αρχή μιας ιστορίας που επαναλαμβάνεται.

Το επόμενο ραντεβού μας στις 21 Μαΐου, στο Παλλάς για την παράσταση «Αρσενικό και παλιά δαντέλα». Κλείνει η σχολική χρονιά με μια μαύρη κωμωδία που θα μας δώσει διάθεση για το διάβασμα των εξετάσεων!!!