Wish you colors! - Έργα μαθητών του ΠΓ Αγ. Αναργύρων για το σχολικό έτος 2022-2023 στο μάθημα των καλλιτεχνικών

Kallitexnika-2022-2023

"Μικροί καλλιτέχνες, με τη δύναμη της νιότης, την αγνότητα των συναισθημάτων, με το ένστικτο της αέναης αναζήτησης, που γιγαντώνεται και καλλιεργείται από την δύναμη της έρευνας αλλά και από την τάση της εφηβικής αμφισβήτησης, αυτής που συνήθως γεννά την υπέροχη έκπληξη, όταν αυτό που νομίζουμε ότι γνωρίζουμε, αποκαλύπτεται μπροστά μας προσφέροντας μία άλλη, διαφορετική οπτική. Η θεματολογία από όπου αντλήθηκαν οι ιδέες κοινή για όλους, αλλά η απεικόνιση αποτέλεσμα διαφορετικής, εσωτερικής μετάφρασης και διεργασίας των μαθητών. Οι καλλιτεχνικές δημιουργίες ένα υπέροχο μίγμα της αποκτηθείσας γνώσης και της προσωπικής άποψης και φαντασίας. Οι γραμμές, μετουσιώνονται σε φανταστικές μορφές ενώ ταυτόχρονα, οι γεωμετρικοί κανόνες της ζωγραφικής αποτελούν τα σταθερά θεμέλια όπου με σιγουριά και ελευθερία, οικοδομείται η προσωπική εικαστική έκφραση των παιδιών. Με απόλυτο σεβασμό και αγάπη προς τα παιδιά αυτά, που ανοίγουν τα φτερά τους προς το μέλλον, εύχομαι η ζωή τους να είναι γεμάτη με τα χρώματα της αγαπημένης τους παλέτας." Α. Ελένη.

Δείτε τα έργα που ετοίμασαν οι μαθητές του ΠΓ Αγίων Αναργύρων στο πλαίσιο του μαθήματος των καλλιτεχνικών κατά το σχολικό έτος 2022-2023 με την καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους κ. Αναστασίας Ελένης εδώ.