Erasmus+ 2020-2022: Συμμετοχή του ΠΓ Αγ. Αναργύρων στο πρόγραμμα "Science Through Experiment in Europe 2"

ErasmusPlus 2020-2022 - Logo - New

Στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα του πλαισίου Erasmus+ 2020-2022 με τίτλο "Science Through Experiment in Europe 2" συμμετέχει το ΠΓ Αγίων Αναργύρων. Το πρόγραμμα αποτελεί συνέχεια το ομώνυμου προγράμματος το οποίο διεξήχθη το διάστημα 2016-2018 και στο οποίο επίσης συμμετείχε το ΠΓ Αγίων Αναργύρων.

Ο κύριος στόχος αυτού του προγράμματος είναι η ανταλλαγή καλών εκπαιδευτικών πρακτικών μεταξύ των σχολείων της Ευρώπης στην εκπαίδευση στον τομέα της Επιστήμης.

Στόχος του έργου, στο οποίο συμμετέχουν σχολεία από έξι χώρες (Ισπανία, Ρουμανία, Ελλάδα, Ουγγαρία, Τουρκία και Κροατία), είναι οι συμμετέχοντες μαθητές να αναπτύξουν και να βελτιώσουν τις δεξιότητές τους, τις γνώσεις και τις ικανότητές που έχουν ήδη αποκτήσει, με έμφαση στις Επιστήμες, διεξάγοντας θεωρητικές αλλά και πρακτικές δραστηριότητες σε συνεργασία με τα σχολεία των άλλων χωρών και τους υπόλοιπους συμμετέχοντες φορείς.

Το κύριο αναμενόμενο αποτέλεσμα του προγράμματος είναι ένα ηλεκτρονικό βιβλίο που θα ονομάζεται "Το βιβλίο των πειραμάτων". Μέσα στα κεφάλαιά του θα παρουσιάζονται και θα αναλύονται  τα πειράματα που πραγματοποιήθηκαν από κάθε συμμετέχουσα χώρα.

Τα έξι σχολεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα είναι τα εξής:

Ies Los Naranjeros (Ισπανία - website)

Scoala Gimnaziala Nr.10, Rm.Valcea (Ρουμανία - website)

Πρότυπο Γυμνάσιο Αγίων Αναργύρων (Ελλάδα - website)

Klapka György Általános Iskola - Tarcal (Ουγγαρία -website)

Erzurumlu İbrahim Hakkı Ortaokulu (Τουρκία - website)

Osnovna škola Antuna Bauera Vukovar (Κροατία - website)

Αναλυτικά στοιχεία είναι διαθέσιμα στην ιστοσελίδα (εδώ) αλλά και στο σχετικό βιβλιαράκι του προγράμματος (στα αγγλικά) εδώ.