Επίσκεψη εταίρων προγράμματος Science through Experiment in Europe 2 (3-10/4/2022)

ScienceThroughExperiment-Athens2

Την περίοδο 3 Απριλίου έως και 10 Απριλίου 2022 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη των εταίρων του προγράμματος στην χώρα μας. Συγκεκριμένα 21 μαθητές και 13 καθηγητές από 5 χώρες Ρουμανία, Ισπανία, Κροατία, Ουγγαρία και Τουρκία ήρθαν στην Ελλάδα. Οι μαθητές φιλοξενήθηκαν από Έλληνες μαθητές και οι καθηγητές έμειναν σε κεντρικό ξενοδοχείο της Αθήνας. Την εβδομάδα αυτή είχαν ένα πλούσιο σε δραστηριότητες και επισκέψεις πρόγραμμα στο οποίο συμμετείχαν και οι μαθητές που φιλοξενούσαν αυτούς.

Συγκεκριμένα 2-3 Απριλίου είχαμε τις αφίξεις και υποδοχή αυτών στο αεροδρόμιο των Αθηνών.

Τη Δευτέρα 4-4-2022 επισκεφθήκαμε την ακρόπολη και το μουσείο της Ακρόπολης. Κατόπιν φάγαμε όλοι παρέα στο Μοναστηράκι.

Την επόμενη μέρα Τρίτη 4-4-2022 επισκεφθήκαμε το πλανητάριο όπου παρακολουθήσαμε στο θόλο μια υπέροχη ταινία που εντυπωσίασε όλους τους ξένους καθηγητές και μαθητές. Κατόπιν πήγαμε βόλτα στο Φλοίσβο. Τέλος επιστρέψαμε στο σχολείο όπου είχαμε συνάντηση όλοι οι καθηγητές και συζητήσαμε για το  πρόγραμμα. Τέλος παρατέθηκε γεύμα σε κοντινό εστιατόριο.

Την Τετάρτη 5-4-2022 επισκεφθήκαμε τον ναό του Ποσειδώνα στο Σούνιο και κατόπιν πήγαμε βόλτα στο Λαύριο όπου και φάγαμε σε ταβέρνα της περιοχής και επιστρέψαμε στο σχολείο όπου είχαμε πάλι συνάντηση η καθηγητές.

Την Πέμπτη 6-4-2022 επισκεφθήκαμε τους στύλους Ολυμπίου Διός , το Παναθηναϊκό Στάδιο, το Ζάππειο το Σύνταγμα και καταλήξαμε στο Μοναστηράκι όπου φάγαμε όλοι παρέα. Κατόπιν επιστρέψαμε στο σχολείο και οι μαθητές όλων των χωρών είχαν παρουσιάσεις για τις χώρες τους τις πόλεις τους και τα σχολεία τους.

ScienceThroughExperiment-Athens1

Κατόπιν, την Παρασκευή 7-4-2022, επισκεφθήκαμε το Ολυμπιακό στάδιο όπου οι μαθητές είχαν αθλητικές δραστηριότητες και επιστρέψαμε στο σχολείο. Το δε βράδυ της ίδιας μέρας είχαμε αποχαιρετιστήρια γιορτή στο Paradise Park όπου συμμετείχαν όλοι οι μαθητές μαζί με τους γονείς τους καθώς και καθηγητές του Σχολείου. Σημαντική ήταν η ενεργή συμμετοχή των γονέων που είχαν φέρει παραδοσιακά φαγητά καθώς και των μαθητών με παρουσιάσεις με κιθάρες και τραγούδια. Η γιορτή άφησε σε όλους καταπληκτικές εντυπώσεις.

Τέλος Σάββατο και Κυριακή είχαμε τις αναχωρήσεις με μεγάλη συγκίνηση των μαθητών.

Η αναλυτική παρουσίαση της επίσκεψης, με πολλές φωτογραφίες από τις δραστηριότητες των μαθητών και των εκπαιδευτικών είναι διαθέσιμη εδώ.