Πρωτιά για τους μαθητές του ΠΓ Αγ. Αναργύρων στον 1ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για παιδιά Γυμνασίου

robotiki05

Μια πολύ σημαντική διάκριση πέτυχαν οι μαθητές του ΠΓ Αγ. Αναργύρων Γιάννης Κοτζιάς-Στάμου (Α1) και Δημήτρης Σχίζας (Α2), οι οποίοι κατέλαβαν την 1η θέση στην κατηγορία Open στον 1ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για παιδιά Γυμνασίου που διεξήχθη το Σάββατο 2 Απριλίου 2016 στις Αφίδνες.

Το θέμα του διαγωνισμού ήταν "Ταξίδι στην Αρχαιότητα" και οι δύο μαθητές του ΠΓ Αγ. Αναργύρων δημιούργησαν μια ρομποτική κατασκευή (ένα ρομποτικό βραχίονα), η οποία ήταν εμπνευσμένη από τις αυτόματες μηχανές στην Αρχαία Ελλάδα, συγκεντρώνοντας τελικά 195 βαθμούς (σε 200 δυνατούς).

robotiki02

Δείτε τα τελικά αποτελέσματα του διαγωνισμού εδώ. Πληροφορίες για το διαγωνισμό είναι διαθέσιμες εδώ ενώ πληροφορίες για την εκπαιδευτική ρομποτική είναι διαθέσιμες στον ιστοχώρο του Οργανισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής & Επιστήμης - W.R.O Hellas εδώ.