Συμμετοχή του Προτύπου Γυμνασίου Αγίων Αναργύρων στο διαγωνισμό AWS GetIT

AWSGetIt

Το σχολικό έτος 2021-2022 πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά και στην Ελλάδα ο διαγωνισμός της Amazon Web Services "AWS GetIT Greece Competition" που απευθύνεται σε μαθητές της πρώτης τάξης του γυμνασίου. Το Πρότυπο Γυμνάσιο Αγίων Αναργύρων συμμετείχε στο διαγωνισμό με δέκα ομάδες, καθεμία από τις οποίες σχεδίασε μία εφαρμογή (app).

Στον τελικό, ο οποίος πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του Ευγενιδείου Ιδρύματος την Παρασκευή, 20 Μαΐου 2022, προκρίθηκε από το σχολείο μας η ομάδα «Οι τουρίστες» (Μαρία Γεωργίου, Ευάγγελος Δημητρόπουλος, Αγγελική Κατσαρού, Μαρία Λαμπροπούλου, Παρασκευή Μαρούσκου) με την εφαρμογή ‘Parksessibility’. Το έργο των μαθητών απέσπασε τα θετικά σχόλια του κοινού και της κριτικής επιτροπής.

Υπεύθυνοι καθηγητές εκ μέρους του Πρότυπου Γυμνασίου Αγίων Αναργύρων ήταν οι: Χρήστος Μουρατίδης, Ευάγγελος Λυτσιούλης, Παντελεήμων Χιονίδης, Γεώργιος Χρήστου.