Διακρίσεις των μαθητών του ΠΓ Αγ. Αναργύρων στον 83ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό στα Μαθηματικά "Ο Θαλής"

Διακρίσεις στον 83ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό στα Μαθηματικά "Ο Θαλής" 2022-2023 (1η φάση), που διεξήχθη την Παρασκευή 11 Νοεμβρίου 2022, πέτυχαν οι μαθητές του ΠΓ Αγ. Αναργύρων.

Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές/μαθήτριες:

• Αυγουλά Κωνσταντίνα (Γ2)
  • Ζάχος Παναγιώτης (Γ1)
  • Παπαγεωργίου Δημήτρης (Γ1)
  • Φλέσια Μαρία (Β2)

πέτυχαν την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση του διαγωνισμού. Σύμφωνα με την ενημέρωση από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (ΕΜΕ), και φέτος (όπως και πέρυσι) δεν θα διεξαχθεί η 2η φάση του 83ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού στα Μαθηματικά "Ο Ευκλείδης",  οι επιτυχόντες του "Θαλή" θα διαγωνισθούν απευθείας στην Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα η οποία είναι προγραμματισμένη για τις 18 Φεβρουαρίου 2023 (λεπτομέρειες εδώ).

Ευχόμαστε στους μαθητές του σχολείου μας κάθε επιτυχία!

Δείτε τα αποτελέσματα του 83ου "Θαλή" 2022-2023 εδώ (Β' Γυμνασίου) και εδώ (Γ' Γυμνασίου). Τα θέματα και οι λύσεις τους είναι διαθέσιμες εδώ ενώ οι ανακοινώσεις της ΕΜΕ για τους μαθητικούς μαθηματικούς διαγωνισμούς 2022-2023 βρίσκονται εδώ.