Διάκριση του Ομίλου Ρητορικής του ΠΓ Αγίων Αναργύρων στους Πανελλήνιους Αγώνες Ρητορικής You Lead 2023

YouLead2023

Ο Όμιλος Ρητορικής του ΠΓ Αγίων Αναργύρων, υπό την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού κ. Αθανάσιου Δήμου, συμμετείχε στους τελικούς αγώνες του ευρωπαϊκού προγράμματος You Lead-Youth Leaders advocates for a Greener Europe, με τις μαθήτριες Βασιλική Κωτσή, Κωνσταντίνα Αυγουλά, Αλεξάνδρα Νικολακοπούλου και Δέσποινα Γουμενάκη.

Οι μαθήτριες αγωνίστηκαν σε μικτές ομάδες, οι οποίες αποτελούνταν από φοιτητές, μαθητές Λυκείων και Γυμνασίων από όλη την Ελλάδα. Είχαν την ευκαιρία να ανταλλάξουν απόψεις και να προτείνουν αποτελεσματικές και συνεκτικές λύσεις στον τομέα της κλιματικής κρίσης.

Η μαθήτρια του σχολείου μας, Βασιλική Κωτσή, θα στελεχώσει την εικοσαμελή ομάδα (15η θέση), η οποία θα συνεργαστεί με αντίστοιχες ομάδες από άλλες ευρωπαϊκές χώρες (Ιταλία, Αυστρία, Ουγγαρία και Σλοβενία) με σκοπό να προετοιμάσουν τα θέματα, που αφορούν τον τομέα της κλιματικής κρίσης, και τα οποία θα παρουσιαστούν στο ευρωκοινοβούλιο στις αρχές του 2024.

Θερμά συγχαρητήρια στη μαθήτρια του σχολείου μας!