Παρουσίαση σχετικά με τις δραστηριότητες του CERN στο ΠΠΓ Αγ. Αναργύρων (Τρίτη 10/3/2015, 2.00 μ.μ.)

Ενημέρωση σχετικά με τις δραστηριότητες του διεθνούς ερευνητικού κέντρου CERN στη Γενεύη της Ελβετίας οργανώνει το ΠΠΓ Αγ. Αναργύρων την Τρίτη 10 Μαρτίου 2015 στις 2.00 μ.μ στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου.

Στην ενημέρωση, η οποία εντάσσεται στο Εκπαιδευτικό Έργο Go-Lab (Global Online Science Labs for Inquiry Learning at School), θα γίνει παρουσίαση των πειράματων στον επιταχυντή LHC καθώς επίσης και της έρευνας και τεχνολογίας που αναπτύσσεται στο CERN.

Ομιλητής θα είναι ο κ. Γεώργιος Μαυρομανωλάκης, ο οποίος είναι Διδάκτωρ Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών με ειδίκευση στην πειραματική σωματιδιακή φυσική υψηλών ενεργειών και στην ανάπτυξη ανιχνευτικών συστημάτων και ο οποίος εργάσθηκε στον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Πυρηνικών Ερευνών στο CERN από το 2009 έως το 2012.