Συμμετοχή του ΠΓ Αγ. Αναργύρων στο 2ο Πανελλήνιο Συνέδριο eTwinning (Πάτρα 13-15/11/2015)

Το ΠΓ Αγ. Αναργύρων συμμετείχε και φέτος στο 2ο Πανελλήνιο Συνέδριο eTwinning, το οποίο διεξήχθη στην Πάτρα το διάστημα 13 έως 15 Νοεμβρίου 2015. Το φετινό συνέδριο είχε θέμα «Αξιοποίηση των ΤΠΕ στα συνεργατικά σχολικά προγράμματα για την Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση» και είχε διεθνή συμμετοχή. Περισσότεροι από 500 σύνεδροι εκπαιδευτικοί από όλη την Ελλάδα συμμετείχαν στις εργασίες του, ενώ παρουσιάστηκαν 75 εργασίες σε παράλληλες συνεδρίες. Επίσης, πραγματοποιήθηκαν 8 workshops με μεγάλη συμμετοχή.

Στο συνέδριο το ΠΓ Αγ. Αναργύρων παρουσίασε τη συμμετοχή του στο πολυβραβευμένο έργο "Ερατοσθένης". Το υλικό παρουσίασε ο καθηγητής του σχολείου μας και υπεύθυνος του προγράμματος κ. Βασίλης κωστόπουλος μαζί με μαθητές του σχολείου μας αλλά και με συνεργάτες από άλλα σχολεία.

Το σχετικό υλικό είναι διαθέσιμο εδώ. Δείτε επίσης βίντεο από την παρουσίαση του ΠΓ Αγ. Αναργύρων στο συνέδριο εδώ και εδώ.

Τέλος, γενικές πληροφορίες για το συνέδριο είναι διαθέσιμες εδώ.