Συμμετοχή του ΠΓ Αγ. Αναργύρων σε μαθητικό συνέδριο τοπικής ιστορίας στην Πάτρα (Σάββατο, 20/4/2024)

Το Πειραματικό Λύκειο του Πανεπιστημίου Πατρών διοργανώνει το 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο Τοπικής Ιστορίας «έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου», στην Πάτρα, από τις 17 έως και τις 20 Απριλίου 2024, με τη συμμετοχή 394 σχολείων από την Ελλάδα και την Κύπρο.

Το Πρότυπο Γυμνάσιο Αγίων Αναργύρων συμμετέχει στο Συνέδριο, το Σάββατο, 20 Απριλίου 2024, 12.00-14.00, με τρεις εισηγήσεις. Κατά σειρά παρουσίασης:

«Οι αγροτικές καλλιέργειες στην περιοχή των Αγίων Αναργύρων κατά τη διάρκεια του 19ου και 20ου αιώνα» (Υπεύθυνος καθηγητής: Αθανάσιος Δήμος)

«Τα κινηματογραφικά στούντιο της Φίνος Φιλμ στους Αγίους Αναργύρους» (Υπεύθυνος καθηγητής: Παντελεήμων Χιονίδης)

«Ιστορική περιήγηση στον Πύργο Βασιλίσσης» (Υπεύθυνη καθηγήτρια: Ζωή Σταμπουλίλη)

Να ευχηθούμε κάθε επιτυχία στους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας!

Το πρόγραμμα του συνεδρίου (στις σελίδες 20-21 οι λεπτομέρειες των εισηγήσεων του σχολείου μας και σύνδεσμος webex): εδώ.

Patra2024Afisa