Συμμετοχή του σχολείου μας στο πρόγραμμα "Μαθαίνω την αλήθεια. Λέω όχι στο τσιγάρο"

Το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα "Μαθαίνω την αλήθεια. Λέω όχι στο τσιγάρο" του Ιδρύματος Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών.

Συνδιοργανωτής του προγράμματος είναι το Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης σε συνεργασία του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Στόχοι του προγράμματος:
  • Να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές ότι το κάπνισμα αποτελεί σημαντικό παράγοντα κινδύνου για σοβαρές ασθένειες (π.χ καρκίνο, καρδιαγγειακές παθήσεις, βρογχίτιδα και χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια).
  • Να κατανοήσουν ότι το κάπνισμα επηρεάζει αρνητικά την υγεία τους άμεσα (π.χ επηρεάζει τις αθλητικές τους επιδόσεις).
  • Να γνωρίσουν τις επιδράσεις του καπνίσματος στις διαπροσωπικές και κοινωνικές τους σχέσεις, αλλά και στο περιβάλλον.
  • Να αναγνωρίσουν τη δύναμη και το ρόλο της διαφήμισης στη χρήση καπνού και να αναπτύξουν την κριτική σκέψη που θα τους βοηθήσει να αντιστέκονται στις πιέσεις.
Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί από τον Καθηγητή Φυσικής Αγωγής κ. Νίκων  Κοτσόβολη, ο οποίος και επιμορφώθηκε σχετικά.