Πιστοποιητικό συμμετοχής στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα 2015 για το ΠΓ Αγ. Αναργύρων

Πιστοποιητικό για τη συμμετοχή του στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα 2015 έλαβε το ΠΓ Αγ. Αναργύρων.

Europe Code Week 2015 - Certificate

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα διεξήχθη για 2η χρονιά φέτος στο διάστημα 10-18 Οκτωβρίου 2015. Στόχος της είναι, μέσα από παιγνιώδεις και δημιουργικές δραστηριότητες, να φέρει τους μαθητές σε επαφή με τον προγραμματισμό Η/Υ.

Την εποπτεία των δραστηριοτήτων για την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού είχαν οι δύο καθηγητές πληροφορικής του σχολείου μας, η κ. Μαρία Παναγιωτοπούλου και ο κ. Δημήτρης Σκυριανόγλου.

Η σχετική καταχώρηση του ΠΓ Αγ. Αναργύρων στην επίσημη ιστοσελίδα της εκδήλωσης είναι εδώ, αναλυτικές πληροφορίες και αρκετό ενημερωτικό και διδακτικό υλικό για την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού υπάρχουν εδώ και εδώ ενώ ένα ενδιαφέρον σχετικό βίντεο είναι διαθέσιμο εδώ.

Μετά την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα, ακολουθεί το Δεκέμβρη η Ώρα του Κώδικά (Hour of Code), η οποία θα διεξαχθεί το διάστημα 7-13 Δεκεμβρίου 2015 (δείτε αναλυτικές πληροφορίες εδώ).