Το ΠΓ Αγ. Αναργύρων συμμετέχει στη Βραδιά Ερευνητή 2016 (Παρασκευή 30/9/2016, 6.00 μ.μ., ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος)

VradiaErevniti2016

Για ακόμη μια φορά το ΠΓ Αγ. Αναργύρων συμμετέχει στην ετήσια Βραδιά του Ερευνητή, η οποία διοργανώνεται κάθε χρόνο την τελευταία Παρασκευή του Σεπτέμβρη. Έτσι την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2016, από τις 6.00 μ.μ. μέχρι τις 12.00 μ.μ. οι μαθητές του ΠΓ. Αγ. Αναργύρων θα βρίσκονται στο χώρο του ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος στην Αγία Παρασκευή (Πατρ. Γρηγορίου Ε' & Νεαπόλεως 27) και συγκεκριμένα στο περίπτερο της ΕΛΜΕ Προτύπων και Πειραματικών Σχολείων, για να παρουσιάσουν τις δράσεις τους στο πλαίσιο του προγράμματος e-twinning "Ερατοσθένης 2015" και του ομίλου Ρομποτικής-Υδρορομπότ που λειτούργησαν στο σχολείο μας τη σχολική χρονιά 2015-2016.

Στη Βραδιά του Ερευνητή, η οποία διοργανώνεται φέτος για 11η χρονιά, 1.500.000 επισκέπτες σε περισσότερες από 300 Ευρωπαϊκες πόλεις (6 από αυτές στην Ελλάδα) συμμετέχουν σε ένα θεσμό που έχει ως βασικό στόχο την ανάδειξη του έργου των ερευνητών και της σπουδαιότητας του ρόλου τους στην επιστήμη, την κοινωνία και το ευρυ κοινό.

Περισσότερες πληροφορίες για τη Βραδιά του Ερευνητή 2016 είναι διαθέσιμες εδώ και εδώ, ενώ ένα διαφημιστικό σποτ της ΕΡΤ για την εκδήλωση είναι διαθέσιμο εδώ.