Το ΠΓ Αγ. Αναργύρων στη Βραδιά του Ερευνητή 2017

Vradia Erevniti 2017-10-7

Μεγάλη και ενθουσιώδης ήταν και φέτος η συμμετοχή των μαθητών του ΠΓ Αγ. Αναργύρων στο θεσμό της Βραδιάς Ερευνητή 2017, που φιλοξενήθηκε στις εγκαταστάσεις του Ελληνικού Κόσμου την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2017. Παρουσιάστηκαν κατασκευές, εργασίες και πειράματα.

DSC03493b

Μαθητές της Β' Γυμνασίου παρουσίασαν δέκα κατασκευές που έφτιαξαν κατά το σχολικό έτος 2016-2017 στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας. Οι κατασκευές αποτελούν ομοιώματα πραγματικών τεχνολογικών αντικειμένων που ενσωματώνουν απλούς λειτουργικούς μηχανισμούς. Οι μαθητές έκαναν επίδειξη των έργων και εξηγούσαν τη διαδικασία κατασκευής.

DSC03496b

Μαθητές της Γ' Γυμνασίου παρουσίασαν:

α) Τη λειτουργία της δίκαιης κούπας του Πυθαγόρα και την κατασκευή της με απλά υλικά.

β) Μέτρησαν την περιφέρεια της Γης με τη μέθοδο του Ερατοσθένη.

γ) Πειραματίστηκαν επίσης με την κατασκευή μπαταριών με βιολογικά υλικά όπως λεμόνια.

δ) Μέτρησαν με το κοινό την αντίσταση του ανθρώπινου σώματος και παρουσίασαν τα βιολογικά αποτελέσματα του ηλεκτρικού ρεύματος.

ε) Παρουσίασαν αυτοκινούμενο ρομπότ το οποίο έχει τη δυνατότητα να ακολουθεί, χωρίς εξωτερική καθοδήγηση, τυχαία διαδρομή που προσδιορίζεται από μία μαύρη γραμμή.

DSC03503b

Περισσότερες πληροφορίες για τις εκδηλώσεις της Βραδιάς του Ερευνητή 2017 είναι διαθέσιμες εδώ και εδώ.