Βραδιά Παρατήρησης του Έναστρου Ουρανού στο ΠΓ Αγ. Αναργύρων

Το Πειραματικό Γυμνάσιο Αγίων Αναργύρων σε συνεργασία με το Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών διοργάνωσε την Τρίτη 15/5/2018 βραδιά με θέμα την "Παρατήρηση του έναστρου ουρανού".

Στην εκδήλωση συμμετείχαν μαθητές του σχολείου μας αλλά και του Εσπερινού Γυμνασίου Αγίων Αναργύρων και παρατήρησαν ουράνια αντικείμενα με τηλεσκόπια που τοποθετήθηκαν στον προαύλιο χώρο. Η παρατήρηση του ουρανού πραγματοποιήθηκε σε ώρα που οι πλανήτες Δίας και Αφροδίτη είχαν ανατείλει και οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρατηρήσουν, αλλά και να φωτογραφήσουν μέσω του φακού του τηλεσκοπίου τους πλανήτες. Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνεται ο πλανήτης Δίας και οι δορυφόροι του όπως αποτυπώθηκε σε ένα κινητό.

Jupiter

Τη βραδιά οργάνωσε ο καθηγητής κ. Γιώργος Χρήστου σε συνεργασία με τους καθηγητές κ. Δημήτρη Σκυριανόγλου και Βασίλη Κωστόπουλο.

Δείτε το δελτίο τύπου του ΠΓ Αγ. Αναργύρων για την εκδήλωση εδώ.