Το Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης στο ΠΓ Αγ. Αναργύρων

EMST-2022

Την Πέμπτη 3/2/2022, επισκέφθηκαν το σχολείο μας οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικών προγραμμάτων του Εθνικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης (ΕΜΣΤ) Μαρίνα Τσέκου και Ιωακείμ Θεοδωρίδης και πραγματοποίησαν με τα τμήματα της Γ’ τάξης ένα δίωρο πρόγραμμα στο πλαίσιο της πιλοτικής φάσης του προγράμματος Erasmus+ της Ευρωπαϊκής Ένωσης, με τίτλο «#Narcissus Meets Pandora: τα πορτρέτα των νέων στα social media», που διεξάγεται στην Ελλάδα από το Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης. Μέρος του προγράμματος πραγματοποιήθηκε στα Αγγλικά από την καθηγήτρια Αγγλικών του σχολείου Χριστίνα Κάλφογλου.

Το πρόγραμμα επικεντρώθηκε στην έννοια του πορτραίτου και της αναπαράστασης του εαυτού (self-portrait) στην τέχνη, καθώς και στις selfie και το πώς οι φωτογραφίες και γενικά οι εικόνες επιδρούν στη διαμόρφωση της ταυτότητας των εφήβων και νέων, έτσι ώστε να αναπαριστούν τον εαυτό τους με αυτοπεποίθηση και υπευθυνότητα αλλά και να αναπτύξουν κριτικές και δημιουργικές διαδικασίες ανάλυσης και κοινωνικής παρέμβασης μέσω των ψηφιακών μέσων.

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα "#Narcissus Meets Pandora" είναι διαθέσιμες από τον ιστοχώρο του ΕΜΣΤ εδώ.