Δράση κατά της σχολικής βίας από τα τμήματα Β1 και Β2 του ΠΓ Αγ. Αναργύρων (6-10/3/2023)

DrasiKataSxolikisVias2022-2023

Την εβδομάδα 6-10/03/2023, εβδομάδα κατά της σχολικής βίας, οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Β1 και Β2 του σχολείου μας, υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας γερμανικών κ. Δήμητρας Ζουριδάκη, είχαν την ευκαιρία να παίξουν το διαδικτυακό – διαδραστικό παιχνίδι «Γίνε πρεσβευτής κατά του byllying» της πλατφόρμας Live without bullying του ΚΜΟΠ για την πρόληψη και αντιμετώπιση του σχολικού εκφοβισμού (δείτε εδώ).

Με αφορμή το παιχνίδι, οι μαθητές και οι μαθήτριες έμαθαν να αναγνωρίζουν τους ρόλους του θύτη, του θύματος και των παρατηρητών σε διάφορα περιστατικά σχολικού εκφοβισμού, αντάλλαξαν σχετικές απόψεις, προβληματίστηκαν όσον αφορά στις ενδεδειγμένες λύσεις και έμαθαν πώς να υπερασπίζονται τον εαυτό τους και τους άλλους με τον πιο ασφαλή και σωστό τρόπο.