Δράση για τον διαδικτυακό εκφοβισμό (cyber bullying) στο ΠΓ Αγ. Αναργύρων

Στις 21/12/2023 επισκέφθηκαν το Προτυπο Γυμνάσιο Αγίων Αναργυρων οι επισκεπτριες ψυχικής υγείας του Κέντρου Ψυχικης Υγειας του Δημου Αγιων Αναργυρων  κ. Μπαλάσκα και κ. Γιαννιού, κατοπιν προσκλησεως απο την εκπαιδευτικό Αγγλικων του σχολείου κ. Μάρθα Πέτρου. Το τμήμα στο οποίο έγινε η δράση ήταν το Γ2 και το θέμα της ενημέρωσης ήταν τα αίτια και οι επιπτώσεις του διαδικτυακού εκφοβισμού (cyber bullying), αλλά και του εκφοβισμού σε φυσικό χώρο. Οι μαθητές συμμετείχαν σε διαδραστικά παιχνίδια που τους προβληματισμούς, παρακολούθησαν βίντεο σχετικά με το θέμα και εξέφρασαν τις απόψεις τους για τον εκφοβισμό.

CyberBulling2023

Η δράση υλοποιήθηκε στο πλαίσιο της αυτοαξιολογησης της σχολικής μονάδας και συγκεκριμένα στον άξονα που αφορά τον ψηφιακό γραμματισμο των μαθητών, αλλά και το bullying.