Bιωματικά εργαστήρια κοινωνικών δεξιοτήτων για τους μαθητές/τριες του ΠΓ Αγ. Αναργύρων (26/1 & 2/2/2024)

ErgastiriKoinonikonDexiotiton2024

Στις 26/1/2024 και στις 2/2/2024 πραγματοποιήθηκαν βιωματικά εργαστήρια κοινωνικών δεξιοτήτων με τους μαθητές και τις μαθήτριες των δύο τμημάτων της Β’ Γυμνασίου. Στόχος των εργαστηρίων ήταν να κατανοήσουν οι έφηβοι/ες τη σημασία των κοινωνικών δεξιοτήτων και πώς αυτές μπορούν να επηρεάσουν θετικά διάφορες πτυχές της ζωής τους. Τα εργαστήρια ξεκίνησαν με εισαγωγή στην έννοια της αποφασιστικής συμπεριφοράς, κάρτες περιπτώσεων για role-plays και ολοκληρώθηκαν με συζήτηση και αναστοχασμό.

Υπεύθυνη για την οργάνωση και τον συντονισμό των εργαστηρίων ήταν η ψυχολόγος του Πρότυπου Γυμνασίου Αγίων Αναργύρων κ. Ερμιόνη Συκκά. Τα εργαστήρια έλαβαν χώρα κατά τη διάρκεια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων της Β’ Γυμνασίου, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Δήμητρα Ζουριδάκη, εντασσόμενα στις δράσεις της θεματικής ενότητας Ευ Ζην.