Όμιλοι 2014-2015

Το σχολείο μας έχει αναλάβει πρωτοποριακή δράση στις παρακάτω ενδιαφέρουσες πτυχές της παρεχόμενης γνώσης, με σκοπό οι μαθητές μας να αποκτήσουν δεξιότητες σε μία πληθώρα γνωστικών αντικειμένων που ναι μεν στηρίζονται στα σχολικά τους μαθήματα αλλά επεκτείνονται και σε ερευνητικό εξωσχολικό επίπεδο.

Για το σχολικό έτος 2014-2015 θα λειτουργήσουν στο ΠΠΓ Αγ. Αναργύρων οι ακόλουθες δράσεις οι οποίες χωρίζονται σε τρεις κατηγορίες:

1η Ομάδα: Ταξίδι στον κόσμο των αριθμών

α) Προγραμματισμός. Η αληθινή πλευρά της Πληροφορικής (Σκυριανόγλου Δημήτρης) - κάθε Δευτέρα (περιγραφή εδώ)

β) Σκάκι (Αγγελόπουλος Κωνσταντίνος) - κάθε Δευτέρα (περιγραφή εδώ)

γ) Επίλυση προβλημάτων - Λήψη αποφάσεων (Μουρατίδης Χρήστος) - κάθε Τρίτη (περιγραφή εδώ)

δ) Φυσική-Πειράματα (Παπαγεωργίου Αικατερίνη) - κάθε Πέμπτη (περιγραφή εδώ)

2η Ομάδα: Ανακαλύπτοντας τον εαυτό μου και τους άλλους

α) Όμιλος Αγωγής Σταδιοδρομίας (Δρόσου Μαριάννα) - κάθε Πέμπτη (περιγραφή εδώ)

β) Όμιλος Αθλητισμού - Ευ Ζην (Κοτσόβολης Νίκων) - κάθε Δευτέρα (περιγραφή εδώ)

3η Ομάδα: Διαδρομές στη γλώσσα και τον πολιτισμό

α) Η ζωγραφική της μουσικής και η μουσική της ζωγραφικής (Μιχαηλίδου Ματίνα) - κάθε Δευτέρα (περιγραφή εδώ)

β) Αυλαία και Πάμε! (Πιτρόπου Κατερίνα ? Κάλφογλου Χριστίνα) - κάθε Δευτέρα (περιγραφή εδώ)

γ) "Τη γλώσσα μου έδωσαν ελληνική?": Η διαχρονική εξέλιξη της ελληνικής γλώσσας (Τσερπές Γιώργος ? Χιονίδης Παντελής) - κάθε Δευτέρα (περιγραφή εδώ)

δ) Γνωριμία με τον πολιτισμό της Κεντρικής Ευρώπης (Γαλλία, Γερμανία) (Κωστόπουλος Βασίλης) - κάθε Τετάρτη και Παρασκευή (περιγραφή εδώ)

Οι συναντήσεις των ομίλων για τις παραπάνω δράσεις θα γίνονται μία ή δύο φορές την εβδομάδα μετά το πέρας του διδακτικού ωραρίου.