Παράδοση προσφορών στο Ίδρυμα Βρεφών "Μητέρα" από το ΠΓ Αγ. Αναργύρων

IdrymaMitera2021

Την Πέμπτη, 23 Δεκεμβρίου 2021, στις 9.00 π.μ., εκπρόσωποι του Συλλόγου Διδασκόντων και των μαθητών της Γ' τάξης του Προτύπου Γυμνασίου Αγίων Αναργύρων επισκέφτηκαν το Ίδρυμα Βρεφών "Μητέρα". Οι εκπαιδευτικοί Μ. Δαμάσκου, Τ. Παπατρέχα, Δ. Σκυριανόγλου, Π. Χιονίδης και οι μαθητές Δημήτρης Δρυμώνης και Ευαγγελία Πολύζου παρέδωσαν στη Διευθύντρια του Ιδρύματος, κ. Γαλάνη, τα προϊόντα που συγκεντρώθηκαν για τα παιδιά που φιλοξενούνται εκεί.

Ευχαριστούμε θερμά τους γονείς - κηδεμόνες και τους μαθητές και τις μαθήτριες για την γενναιόδωρη προσφορά τους.

Ἕνα ἄλλο βράδυ τὸν ἄκουσα νὰ κλαίει δίπλα. Χτύπησα τὴν πόρτα καὶ μπῆκα.
Μοῦ ῾δειξε πάνω στὸ κομοδίνο ἕνα μικρὸ ξύλινο σταυρό.
«Εἶδες - μου λέει - γεννήθηκε ἡ εὐσπλαγχνία». Ἔσκυψα τότε τὸ κεφάλι κι ἔκλαψα κι ἐγώ.
Γιατί θὰ περνοῦσαν αἰῶνες καὶ αἰῶνες καὶ δὲ θά ῾χαμε νὰ ποῦμε τίποτα ὡραιότερο ἀπ᾿ αὐτό.

(Τάσος Λειβαδίτης, «Η Γέννηση», 1983)