Αρχή

Καλωσήλθατε στην ιστοσελίδα του

Πρότυπου Γυμνασίου Αγίων Αναργύρων

Η Διεύθυνση, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του Πρότυπου Γυμνασίου Αγίων Αναργύρων σας καλωσορίζουν στον ιστοχώρο του σχολείου που δημιουργήθηκε με την ελπίδα να αποτελέσει μια πηγή ενημέρωσης για τους επισκέπτες του αλλά και ένα παράθυρο που θα επιτρέψει στη σχολική μας κοινότητα να επικοινωνήσει με τον κόσμο, με όλους εκείνους που θεωρούν ότι η επικοινωνία, η συνεργασία και η κοινωνική δικτύωση μέσω των Νέων Τεχνολογιών θα συμβάλουν αποτελεσματικά στη βελτίωση της παρεχόμενης εκπαίδευσης σε ένα Δημόσιο σχολείο αντάξιο των προσπαθειών και των ικανοτήτων των Ελλήνων εκπαιδευτικών.

Εξετάσεις Εισαγωγής 2024-2025: Προσωρινός κατάλογος υποψηφίων εξεταστικού κέντρου ΠΓ Αγ. Αναργύρων (λεπτομέρειες εδώ)

Ενημέρωση Γονέων/Κηδεμόνων μαθητών/τριών Γ' Γυμνασίου: Αποστολή Υπεύθυνων Δηλώσεων με Στοιχεία για την Πλατφόρμα e-Εγγραφές (έως 22/4, λεπτομέρειες εδώ)

Ενημέρωση σχετικά με τις απουσίες μαθητών/τριών λόγω COVID-19 και ιογενών λοιμώξεων για το σχολικό έτος 2023-2024 (εδώ)

(έργο της μαθήτριας Αλεξάνδρας Γαμπιεράκη)

Erasmus+ 2020-2022: Science through Experiment in Europe 2

ErasmusPlus 2020-2022 - Logo - New

Συμμετέχουν:

Ies Los Naranjeros (Ισπανία - website)

Scoala Gimnaziala Nr.10, Rm.Valcea (Ρουμανία - website)

Πρότυπο Γυμνάσιο Αγίων Αναργύρων (Ελλάδα - website)

Klapka György Általános Iskola - Tarcal (Ουγγαρία -website)

Erzurumlu İbrahim Hakkı Ortaokulu (Τουρκία - website)

Osnovna škola Antuna Bauera Vukovar (Κροατία - website)

Erasmus+ 2021-2022: RoboGirls: empowering girls in STEAM through robotics and coding

Robogirls-Logo

Amazon Web Services (AWS) GetIT Program and Competition

AWSGetIt

Erasmus+ 2018-2020: Developing and Implementing New Strategies in Maths

Erasmus 2018-2020 - TogetherWeCount

Συμμετέχουν:

Vastse-Kuuste Kool (Εσθονία - website)

OGEC Collège Sacré-Cœur (Γαλλία - website)

Πειραματικό Γυμνάσιο Αγίων Αναργύρων (Ελλάδα - website)

Erzurumlu Ibrahim Hakki Ortaokulu (Τουρκία - website)

Istituto Comprensivo Nicola D' Apolito (Ιταλία - website)

ACT Project (Erasmus+ KA3)

ActProject01

Impact Physical Education Project

Impact

Erasmus+2016-2018: Science through Experiment in Europe

Erasmus Logo new

Συμμετέχουν:

Scoala Gimnaziala Nr.10, Rm.Valcea (Ρουμανία - website)

Szkola Podstawowa w Ciechocinie, Ciechocin (Πολωνία - website)

Ceip Blas De Otero, Madrid (Ισπανία - website)

O? Preska, Medvode (Σλοβενία - website)

Πειραματικό Γυμνάσιο Αγίων Αναργύρων (Ελλάδα - website)

Erzurumlu Ibrahim Hakki Ortaokulu, Ankara (Τουρκία - website)

Πρόσφατες Διακρίσεις:

E-Twinning School Label 2023-2024    EDUC BUSS AWARDS 2020s.jpg

eTwinningAward2020-2021   EDUC BUSS AWARDS 2019s

eTwinningSchool - 2018-2019             EDUC BUSS AWARDS 2018s

EDUC BUS AW 17 GOLD - small      SELFIE Badge 2018-2019

Βιβλιοθήκη ΠΠΓ Αγ. Αναργύρων

Η βιβλιοθήκη του ΠΠΓ Αγ. Αναργύρων διαθέτει εκατοντάδες τίτλους βιβλίων λoγοτεχνικού και επιστημονικού περιεχομένου οι οποίοι είναι διαθέσιμοι προς μελέτη από τους μαθητές του σχολείου.

Για να δείτε τους διαθέσιμους τίτλους πατήστε εδώ (αρχείο Excel) ή εδώ (αρχείο .pdf)

Επίσης μπορείτε να δείτε τους διαθέσιμους τίτλους on-line μέσω της Alexandria Library η οποία επίσης βρίσκεται σε διαδικασία ενημέρωσης.

Το αρχείο των βιβλίων βρίσκεται σε διαδικασία ενημέρωσης και θα ανανεώνεται σε τακτική βάση μέχρι να ολοκληρωθεί η καταγραφή όλων των διαθέσιμων τίτλων.

Γενικές Πληροφορίες

Το Πειραματικό Γυμνάσιο Αγίων Αναργύρων (Π.Γ.Α.Α.) ιδρύθηκε και λειτουργεί από το σχολικό έτος 1980-81 ως Πρότυπο Γυμνάσιο Αγίων Αναργύρων και από το 1985-86 ως Πειραματικό Γυμνάσιο Αγ. Αναργύρων.

Έχει 6 τμήματα (2 για κάθε τάξη) και περίπου 180 μαθητές. Για να φοιτήσει κάποιος μαθητής στο Πειραματικό Γυμνάσιο Αγίων Αναργύρων πρέπει να συμμετάσχει σε κλήρωση η οποία γίνεται κάθε χρόνο την τελευταία εβδομάδα του Ιουνίου. Σημειώνεται ότι οι αιτήσεις συμμετοχής στην κλήρωση γίνονται από 20 έως 25 Μαΐου για τους μαθητές της Α' τάξης.

Διεύθυνση: Ν. Πλαστήρα & Αγ.Αναργύρων, 13561 Αγ.Ανάργυροι

Τηλέφωνο: 2102691920

Επικοινωνία με το Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων του ΠΓ Αγ. Αναργύρων

Η επικοινωνία και η ενημέρωση για τις δράσεις του Σύλλογου Γονέων και Κηδεμόνων του ΠΓ Αγ. Αναργύρων μπορεί να γίνεται στο e-mail:

αλλά και μέσω της σελίδας του συλλόγου στο Facebook:

Καταστατικό Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων ΠΓ Αγ. Αναργύρων

Το καταστατικό του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Πρότυπου Γυμνασίου Αγίων Αναργύρων είναι διαθέσιμο εδώ.